کالیبره کردن نرم افزار آنیکس

کالیبره کردن نرم افزار آنیکس

در این مقاله نحوه کالیبره کردن نرم افزار آنیکس آموزش داده شده است. برای انجام اندازه گیری ها روی عکس، کالیبره کردن نرم افزار آنیکس الزامی هست.

پیشنیازهای کالیبره کردن نرم افزار

برای کالیبره کردن، حتما باید تصاویر کالیبراسون میکروسکوپ خود را داشته باشید. این تصاویر باید توسط میکروسکوپ شما گرفته شده باشد. شما نمی توانید از تصاویری که با میکروسکوپ های دیگر گرفته شده، عملیات کالیبراسیون را انجام دهید. چون رزولوشن دوربین و همچنین بزرگ نمایی واقعی لنزهای هر میکروسکوپ، با میکروسکوپ های دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد.

تصویر کالیبرسیون چیست؟

تصاویری که از یک سنجه مثل لام مدرج یا خط‌کش، توسط میکروسکوپ شما گرفته شده اند، تصاویر کالیبره هستند که برای کالیبره کردن نرم افزار آنیکس مورد استفاده قرار می‌گیرند. میکروسکوپ هایی که به دوربین دیجیتال مجهز هستند، حتما تصویر کالیبراسیون دارند.

اگر قصد دارید خودتان تصویر کالیبراسون رو بسازید، بهتر هست از لام مدرج یا خط‌کش های مخصوص که فاصله خطوط آن‌ها در اسکیل میکرونی هست استفاده شود. دقت داشته باشید دوربینی که برای عکسبرداری از نمونه استفاده می شود، باید با دوربینی که برای عکس برداری از خط‌کش استفاده می شود یکسان باشد. به نکات زیر دقت کنید

  • حتما باید تصاویر فقط و فقط توسط میکروسکوپ شما گرفته شده باشد.
  • اگر از دوربین موبایل استفاده می‌کنید، هم تصاویر کالیبره و هم تصاویر نمونه، با یک موبایل گرفته شده باشد.
  • در تمام بزرگ نمایی‌های مورد نظر، باید تصویر کالیبره داشته باشید.

تصاویر کالیبره میکروسکوپ را ندارید؟

برای آنالیز تصاویر، کالیبره کردن جزو ملزومات هست. اگر در بزرگنمایی‌های بالا کار نمی کنید، می توانید از خطکش فلزی یا پلاستیکی معمولی استفاده کنید. ابتدا خط‌کش را زیر میکروسکوپ قرار دهید و با بزرگ نمایی های مختلف، (مثلا بزرگنمایی X10 یا X40 ) از خط‌کش عکس بگیرید و به عنوان تصویر کالیبره استفاده کنید.

برای تصاویر SEM و TEM چه کاری انجام دهم؟

تصاویر میکروسکوپ‌های الکترونی، دارای مقیاس هستند و برای آنالیز آن‌ها، نیازی به تصاویر کالیبراسیون نیست. شما می توانید از مقیاس درج شده روی تصویر استفاده کنید و نرم افزار آنیکس را کالیبره کنید.

کالیبره کردن نرم افزار آنیکس (Anix)

کالیبره کردن نرم افزار Anix در بخش Calibration انجام می‌شود. برای این منظور، از منوی اصلی روی گزینه Calibration کلیک کنید تا بخش مورد نظر باز شود. برای کالیبره کردن نرم افزار آنیکس، مطابق تصویر مراحل زیر را انجام دهید

  • تصویری که حاوی مقیاس است یا تصویر کالیبره را وارد کنید
  • روی دکمه خط‌کش (Click Here to Calibrate) کلیک کنید
  • روی تصویر در ابتدای مقیاس کلیک کنید و تا انتها پیش بروید

در پنجره باز شده موارد مورد نیاز را پر کنید و بر روی دکمه Save کلیک کنید

  • Name: یک نام یکتا برای Calibration جدید بنویسید
  • Length: طول مقیاسی که انتخاب کردید را بنویسید
  • واحد طول را وارد کنید
  • روی دکمه Save کلیک کنید.

دقت داشته باشید که بعد از کلیک کردن روی دکمه Click Here to Calibrate، دکمه آبی رنگ می شود و زیر آن تنظیماتی ظاهر می شود. به عنوان مثال ما گزینه Only Horizontal را انتخاب کردیم که خط کالیبراسون کاملا افقی رسم شود و خطا کاهش پیدا کند.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

پر کردن تمام موارد زیر الزامیست